Zmniejszona wydajność ogrzewania, niższa skuteczność działania chemii myjącej oraz większe zużycie energii. To tylko niektóre negatywne konsekwencje stosowania twardej wody w myjni samoobsługowej. Piszemy także o zaletach dwubutlowego systemu zmiękczania w myjniach Clenart.
Twarda woda to problem nie tylko dla bardzo wielu gospodarstw domowych, ale także niezwykle istotna kwestia dla wszelkiego typu myjni samochodowych, również samoobsługowych.
Twardość wody wynika z zawartych w niej soli kationów wapnia, magnezu, żelaza i manganu. Twarda, niezmiękczona woda powoduje, że mamy do czynienia z kilkoma niekorzystnymi zjawiskami:
- na mytych powierzchniach, po wyschnięciu wody pojawia się ciężki do usunięcia osad z kamienia (zacieki, plamy, itp.),
- osad z kamienia odkłada się także wewnątrz zaworów, węży i innych części instalacji wodnej, co przyczynia się do niszczenia i przedwczesnego zużywania urządzeń,
- zmniejsza się wydajność ogrzewania, a to w konsekwencji prowadzi do zwiększonego zużycia energii,
- obniża się skuteczność działania chemii myjącej, a przez to mycie jest mniej efektywne, co również wpływa na większy pobór energii.
Jeśli w myjni używana jest twarda woda, to wtedy dużo trudniej jest skutecznie domyć auta. Trzeba używać większej ilości detergentów i środków myjących, ponieważ słabiej rozpuszczają się one w twardej wodzie i gorzej pienią. Miękka woda eliminuje wszystkie te kłopoty i wydłuża żywotność urządzeń.
Miękka woda to wiele korzyści:
- koszty ogrzewania są nawet o 20 proc. mniejsze ze względu na ochronę urządzeń grzewczych i instalacji przed kamieniem kotłowym,
- zużycie chemicznych środków czyszczących zmniejsza się w skrajnych przypadkach nawet o 60 proc.
Jak zbudowany jest zmiękczacz wody?
Na rynku dostępne są dwa rodzaje zmiękczaczy wody działających na zasadzie wymiany jonowej. Są to zmiękczacze kompaktowe oraz zmiękczacze dwuczęściowe. Każdy z nich posiada specjalny zbiornik ciśnieniowy wypełniony złożem jonowymiennym. Posiada również system dozowania wody, środka regeneracyjnego, płuczącego. Są również elementy odpowiedzialne za odprowadzanie zmiękczonej wody dalej do instalacji wodnej.
Bardzo istotnym elementem jest zbiornik soli, który należy regularnie uzupełniać. Właśnie stamtąd pobierana jest solanka niezbędna w procesie regeneracji złoża. Całym procesem zmiękczania wody i regeneracji steruje specjalnie do tego zaprojektowana głowica. To na niej programowane są wszystkie niezbędne dane.
Dwuczęściowe zmiękczacze wody, które stosowane są głównie w instalacjach przemysłowych mają oddzielną butlę na złoże wraz z głowicą sterującą oraz oddzielny zbiornik na sól regeneracyjną. W kompaktowych urządzeniach stosowanych głównie w gospodarstwach domowych wszystkie elementy są umieszczone w obudowie. Dzięki temu zmiękczacz wody zajmuje o wiele mniej miejsca, wygląda bardziej estetycznie i jest łatwiejszy do utrzymania w czystości.
Wymiana jonowa – jak to działa?
Najskuteczniejszym sposobem na usunięcie wysokiej twardości wody jest wymiana jonowa. Jest to proces polegający na wymianie jonów zawartych w złożu filtracyjnym z jonami występującymi w surowej wodzie. Wymiana jonowa zachodzi na specjalnie przeznaczonych do tego złożach filtracyjnych zwanych żywicami jonowymiennymi.
Na rynku znajdziemy dwa rodzaje żywic jonowymiennych: monosferyczne i polisferyczne. Różnią się między sobą budową. Żywice monosferyczne są zbudowane z cząsteczek o takim samym kształcie i wielkości, dzięki czemu wodę filtrują tak samo dokładnie, w każdym miejscu. Są również uznawane za o wiele bardziej wydajne.
Wymiana jonowa przebiega w kilku etapach. Pierwszym z nich jest przemieszczanie się jonu z głębi roztworu do powierzchni złoża. Następnie zachodzi reakcja wymiany jonów. Jony z roztworu są zamieniane na jony ze złoża i odwrotnie. Roztwór, czyli w przypadku zmiękczaczy woda, jest pobierany już z wymienionymi jonami do instalacji wodnej, natomiast jony odpowiedzialne za twardość pozostają na złożu. W zmiękczaczach wody jony wapnia i magnezu powodujące duży stopień twardości są wymieniane na neutralne jony sodu.
Właściwości żywicy jonowymiennej z czasem są wytracane. Zaczyna brakować miejsca na przyjmowanie nowych jonów wapnia i magnezu. Wtedy niezbędna jest regeneracja.
Sól regeneracyjna – trzeba o niej pamiętać!
Sama sól znajdująca się w specjalnym zbiorniku nie zmiękcza wody, ale jest niezbędna do regeneracji, do wytworzenia roztworu solanki. Najczęściej stosowanym rodzajem soli jest sól tabletkowana. Wynika to z faktu, że nie zbija się tak szybko w bryły jak pozostałe rodzaje i szybko się rozpuszcza.
Do zbiornika solanki pompowana jest woda. Sól rozpuszcza się i powstaje roztwór. Podczas regeneracji roztwór jest przetłaczany do ciśnieniowego zbiornika z żywicą jonowymienną.
Bardzo istotne jest, aby stale kontrolować poziom soli w zbiorniku. Jeśli będzie jej zbyt mało, nie wytworzy się roztwór regeneracyjny, a sam proces nie zostanie przeprowadzony prawidłowo. Skutkiem złej regeneracji jest nieprawidłowe zmiękczanie wody.
Dwubutlowy system zmiękczania – dlaczego warto go stosować?
W myjniach samoobsługowych Cleanart stosujemy dwubutlowy system zmiękczania wody. Dlaczego akurat dwubutlowy? Jak pisaliśmy wcześniej złoże wymaga okresowej regeneracji. W przypadku posiadania jednej tylko butli na czas regeneracji zmiękczacz jest całkowicie wyłączany z obiegu. Wtedy też do instalacji płynie woda twarda.
Inaczej jest w przypadku stosowania dwubutlowego systemu zmiękczającego. Wtedy jego praca odbywa się w trybie ciągłym. Podczas regeneracji jednego złoża, drugie pracuje normalnie, stale zasilając myjnię w zmiękczoną wodę.